Založ si blog

Ako deti učia svojich rodičov.

Keď som bol kedysi veľmi dávno slobodný a bez záväzkov, svet bol gombička. Bolo mi jasné, čo ma baví a čomu sa chcem venovať. Mal som svoje koníčky a nevedel som si predstaviť, že sa ich niekedy zrieknem. Ale stalo sa. Prišli deti, odišli koníčky. Ako keby ani nikdy neboli. Potom dlhé roky vákua v rodinnom kolotoči… a zrazu iskra.

Keď mal syn 3 roky začali ho baviť autá, naša prechádzka bola vlastne prehliadkou bratislavských parkovísk a odpovede na jedinú zvedavú otázku „Ako sa volá toto auto?“

V piatich rokoch objavil dinosaurov a tak sa u nás začali hromadiť knihy a CD. Samozrejme, tohoto objavu som sa musel aktívne zúčastniť a vysvetľovať. Ako a kedy vznikly, ako sa vyvíjali, čo jedli. Prečo dinosaury boli tam a inde nie, prečo boli jedni malí a druhí veľkí a potom zas sa jední zmenšili a druhí zväčšili. Prečo už nie sú. Narazili sme pri tom na jedného adepta na vyššiu inteligenciu – dravca menom Deinonychus. Mal relatívne veľký mozog a nebyť jedného kráteru v Mexickom zálive, mohol byť nádejným pánom tvorstva a my zalezení v dierach alebo chránení v ZOO.

Koniec dinosaurov, ktorý spôsobil asteroid, znamenal začiatok záujmu o kozmické telesá. Najskôr planéty, potom mliečna cesta, súhvezdia, čierne diery, kozmické žiarenie, cestovanie v čase. Musel som si do mobilu nainštalovať „Sky map“, aby som bol v obraze, pretože vždy pred spaním sa pozeráme na hviezdy a zisťujeme, ku ktorému súhvezdiu patria, aké sú veľké, ako ďaleko. Sem -tam vidíme prelet satelitu. Malý večerný rituál.

Vedeli ste, že jedna z najjasnejších hviezd Capella v súhvezdí Povozník je vlastne solárny systém zložený zo štyroch hviezd?

 

Pred asi rokom však pohľad môjho potomka padol na zem. Našiel pekne sfarbený kameň a jeho logické „Prečo?“ znamenalo pre mňa dlhé hodiny strávené na internete a hľadanie rozumov okolo šutrov. Zlepence, granity, sľudy, kremene, kremence, pieskovce, ílovce, bridlice, kalcity,….sa hromadia v našom byte. Raz na Smrekovici našiel kameň, na ktorom bola nádherná, ako keby skamenelina rastlinky. Nakoniec som po chvíli pátrania zistil, že to skamenelina nie je, len dendrity oxidu mangánu vo zvetranej žule a možno je za tým aj ložisko mangánu vo Veľkej Fatre. Inšpiratívny objav pre sedemročného chlapca. Vyvrcholením bola nedávna akcia „Deň otvorených dverí“ v Geologickom ústave Dionýza Štúra. Vedci boli úžasní, deti nadšené a ja som si dal otázku, načo nám je doma tá kopa hračiek, keď na zábavu im stačí aj zopár kameňov…

 

Inokedy zas stačí nevinná otázka „Ocko, ako vzniklo zlato?“ a ja opäť sadám k počítadlu, aby som zistil, že za zlato ako aj všetky chemické prvky vďačíme hviezdam a supernovám. Teda termonukleárnej reakcii v jadrách hviezd a kolapsom umierajúcich hviezd. Najzaujímavejší je aj tak vodík. Ten sa raz minie a vesmír zhasne – nebude čím kúriť.

Minulý týždeň sme na Spektre pozerali zaujímavý dokument, kde celkom zábavnou formou rozprávali o Mendelejevovej tabuľke prvkov, alkalických kovoch, vzácnych plynoch, halogénoch,… a ich interakciách s okolitým svetom. Dozvedeli sme sa, že reaktivita konkrétneho prvku závisí od počtu elektrónov v jeho atóme, resp. počtu elektrónov v jeho najvrchnejšej vrstve, t.j., či chýbajú, alebo sú navyše. Vďaka týmto elektrónom sa látky pri chemických reakciách zohrievajú, prskajú alebo vybuchujú. A keď výsledkom jedného takej prskavej reakcie sodíka s chlórom bol osolený popcorn, to už syn išiel do kolien a ja som sa snažil spomenúť, prečo som tú chémiu na základnej škole tak neznášal.

 

Ale riešim aj iné „vedecké“ problémy. Môj mladší syn sa ma raz počas zaspávania spýtal „Ocko, prečo je satan zlý?“

Tak som zas večer strávil na internete hľadaním toho pravého pôvodcu všetkého zla. Z tých všetkých teórií som si nakoniec vybral tú, pre mňa (a hlavne pre deti) najlepšie stráviteľnú, ktorá tvrdí, že satan vlastne nie je zlý. Je to len pomocník Boha, ktorý má za úlohu pokúšať smrteľníkov, aby Boh videl akú majú silnú vieru. Veď Boh, ako všemohúci, predsa nemôže mať nepriateľov a tiež, že nemôže existovať nič, čo by si Boh neželal. Keď som to potom ráno, pred odchodom do škôlky, synovi povedal, tváril sa, že mi rozumie :).

 

Z pohľadu mojich detí to možno vyzerá tak, že viem všetko (zatiaľ), ale v skutočnosti sú za tým dlhé hodiny štúdia kníh a internetu aby to tak vyzeralo. Som im za to veľmi vďačný.

Zmeň meno a ten príbeh bude o tebe

04.12.2015

Včera som si kúpil časopis Nota Bene. Tak, ako to robím poctivo každý mesiac. Je to pre mňa už taký rituál, keď si na konci mesiaca pripravujem mince len kvôli tomu, aby som potešil predajkyňu- viac »

Femme fatale

08.11.2015

Bolo to v jednom podnájme. Keď som bol ešte šťastne slobodný a moja kariéra len pekným snom. Traja kámoši v jednej izbe. Krčmy, diskotéky, sloboda - to sme si užívali. V tom istom dome, vo viac »

hurikán, florence, usa, záplavy

Trump v Severnej Karolíne prisľúbil pomoc po hurikáne Florence

19.09.2018 21:41

Počet obetí v dôsledku hurikánu na východnom pobreží Spojených štátov medzitým stúpol na minimálne 37.

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová a Putin spolu telefonovali o vývoji v Sýrii a na Ukrajine

19.09.2018 20:17

Rozhovor vychádzajúci z iniciatívy nemeckej strany sa týkal aj konfliktu na východe Ukrajiny.

Bývalá prvá dáma a veľvyslankyňa Česka na Slovensku Lívia Klausová.

Novým českým veľvyslancom u nás bude šéf polície Tomáš Tuhý

19.09.2018 19:25

Post Tomáš Tuhý zaujme zrejme až po konci svojho mandátu policajného prezidenta.

VÝROčIE: Vznik prvej Slovenskej národnej rady

Danko vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na slušnosť v politike

19.09.2018 19:16

Prvá Slovenská národná rada vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako revolučný národný orgán.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3796x
Priemerná čítanosť článkov: 1265x

Autor blogu

Kategórie